Для 4-х літніх порядок особливо важливий

У віці від 2 до 4 років порядок особливо важливий, і малюк спокійно може прибирати свої іграшки, якщо ви дасте йому спеціального кошика або низькі полиці.

Для того щоб йому було легше орієнтуватися, наклейте на кошика, а також на полиці в певному місці спеціальні наклейки, що позначають предмети, які там зберігаються.

Також можна зберігати іграшки у великих ящиках різного кольору. Якщо ящик певного кольору буде призначений для одного типу іграшок, наприклад, зелений - для кубиків, синій - для машин, жовтий - для м'яких іграшок, це не тільки спростить прибирання, але також навчить малюка розрізняти кольори.

У кожної речі повинно бути своє постійне місце. Ви можете сфотографувати полицю з правильно розк­ладеними речами і повісити фотографію на стіну, тоді дитина без вашої допомоги зможе перевірити, чи всі речі на своїх місцях. Конструктори дитячі приберіть в коробку, а краще - в сумку із щільної тканини з ручками, яку ви могли б взяти з собою в поїздку.

Розділіть іграшки на три групи: улюблені іграшки, які постійно стоять на полиці, і дві інші, які лежать на антресолях. Час від часу діставайте іграшки з шафи, малюк буде радий знову бачити речі, які він забув, поки грав з іншими.

Навчіть малюка одному основному правилу: він може брати з полиці іграшку і грати з нею стільки, скільки хоче, за умови, що поставить її на місце, коли закінчить грати. І ще одне правило: він не по­винен брати іншу річ, не поставивши на місце ту, з якою грав.

І, нарешті, відведіть кут для дитячих книг. Скажіть, що він повинен ставити книгу на місце, після того як він подивився.
Обладнайте спальню малюка так, щоб вона була абсолютно безпечна (розетки заховані, меблеві ку­ти захищені, всі небезпечні та нестійкі предмети прибрані) і забезпечена всіма необхідними для дитячої діяльності іграшками. Намагайтеся періодично залишати малюка наодинці, щоб він вчився грати самостійно.

Закрийте вхід у його кімнату захисним бар'єром: йому буде набагато цікавіше досліджувати цей простір - звичайно, за умови, що він буде бачити, як ви йдете і повертаєтесь.

У ранньому віці відмовтеся від ліжка з краями. У 2 роки дитина прекрасно може спати в невисокому ліжку, на яке легко можна залізати і спускатися, це допоможе дитині відчувати себе більш самостійною. Крім того, дитина легко може заправляти свою постіль вранці.

Що малюк може робити в своїй кімнаті:

Стелити своє ліжко.

Прибирати свої іграшки та книжки.

Витирати пил легкою щіткою.

Підбирати шкарпетки по парах.

Класти свою піжаму під подушку.

Збивати подушки на ліжку.

Вибирати одяг на день і одягатися.