Семінар -практикум для вихователів від практичного психолога .

23 бер. 2017
"Як боротися з дитячою агресією"

На консультацію до психолога часто приходять батьки дошкільнят, скаржачись на їхню агресивну поведінку. Проблема ця не нова і не випадкова. Видатний психолог Е. Фромм розділив дитячу агресію на кілька видів. По-перше, «злоякісну», правда, рідко виявляється в такому віці - бажання абсолютного владарювання над іншими живими істотами і прагнення до руйнувань. Ну і «доброякісну агресію» - поведінка, пов'язана з самозахистом малюка і його реакцією на уявну загрозу.

Для дітей дошкільного віку притаманна, в більшості своїй, доброякісна агресія, в свою чергу виділяється в такі підвиди:

- ненавмисна агресія - ненавмисне заподіяння шкоди. Не буває і дня в дитячому садочку, щоб хтось з дітей у колективі кого-небудь не зачепив або не вдарив ненароком, випадково. І, при будь-якому результаті таких випадків, вони вказують лише на те, що дитина расторможен і сверхвозбудим. Просто він не до кінця контролює себе в іграх або витівки і зносить все на своєму шляху.

- оборонна агресія дуже часто зустрічається у дітей такого віку. Її характерна риса полягає у тому, що вона завжди супроводжується гнівом. А гнів - це «захисний панцир» дитини, що з'являється у відповідь на порушення його системи цінностей, причому система для кожного з дітей - своя. Для одного значення може мати лише факт нанесення фізичної образи, для іншого - відібрана іграшка, а для третього - образливе слово. В результаті малюк мимоволі переходить до бурхливого протесту.

Виділяють ще один вид агресії у дітей - «інструментальна агресія», яка ставить перед собою виконання конкретної мети: забезпечити отримання того, що для дитини видається необхідним або бажаним. Якщо з необхідним питань не виникає, то з бажаним виникають величезні проблеми, оскільки бажане схоже на бажане. А список бажань досить широкий і різноманітний. Тому величезні труднощі з'являються саме з розпещеними дітьми, кожне побажання яких старші виконують беззаперечно. Звичайно ж, такі діти будуть агресивно налаштовані, якщо хтось захоче перешкодити їм отримати предмет їх бажання.

ПРИДУШЕННЯ ДИТЯЧОЇ АГРЕСІЇ ПСИХОЛОГАМИ  БАЗУЄТЬСЯ НА 4 ОСНОВНИХ

ТЕЗАХ:

- надати дитині можливість виразити свій гнів найбільш прийнятним методом;

- допомогти дитині зрозуміти, що гнів це недобре, і навчитися його стримувати;

- дати дитині можливість «виговоритися» невидимому «противнику»: нехай говорить все, що вважає за потрібне висловити по суті хвилюючого питання;

- обговорити з ним його гнів: що його викликає, як він це виявляє і як веде себе в цей момент.

Крім того, дорослим необхідно розуміти і пам'ятати, що особиста їх агресивність сприяє появі у дітей відповідного поведінки. Ні за що на агресію не можна відповідати агресією. Батько повинен показати, що дану ситуацію можна вирішити іншим способом. За агресію неприпустимо суворо карати, тому що це прищеплює негативні манери поведінки, проте потурати таким агресивної поведінки дитини в жодному разі не слід.

Якщо ви не справляєтеся з вихованням і формуванням характеру дитини, запишіться на консультацію до дитячого психолога. І пам'ятайте, що більша частина провини за те, яким став дитина, що лежить на вас. Хочете, щоб дитина змінився, будьте також готові змінюватися.

Вихователі  на семінарі- практикумі отримали консультації щодо використання дидактичних ігор та  вправ для запобігання і подолання агресивності у дошкільників від практичного психолога ДНЗ. Практичні знання допоможуть педагогам підібрати відповідно до проблемних ситуацій прийоми для подолання агресивності.